Ana içeriğe atla

Higher Nationals Programları

Higher Nationals Programları

Önemli noktalar

- Tüm programlardan lisans öğrencileri başvurabilir.

- Öğrenciler, ilgili işletme derslerini tamamlamalı.

- Öğrencilerin seçmeli olarak alabildiği çoğu işletme dersi HN kalifikasyonları için de geçerli.

- HND diplomasına sahip olan öğrenciler, sadece bir yıl daha okuyarak Birleşik Krallık’taki bir üniversiteden İşletme alanında ikinci bir lisans derecesi alabilirler.*

- Higher Nationals programları endüstri, işverenler ve meslek kuruluşları ile birlikte tasarlanmıştır. Bu nedenle sektörde yaygın olarak tanınırlar, HND veya HNC sahibi öğrencilerin iş dünyasındaki rekabet gücü artar.

* Ek ders yükü üniversiteye göre değişmektedir. Ayrıca Türk eğitim sisteminde hem HNC hem de HND "diploma" olarak değil sertifika olarak kabul edilmektedir. Derslerin sayılabilmesi için öğrencinin diğer üniversiteye kayıt olması ve bunun için diğer üniversiteye başvurusunun olumlu sonuçlanması gerekmektedir.

İşletme alanında Higher Nationals Diploma (HND) ve Higher Nationals Sertifika (HNC), TED Üniversitesi müfredatınıza devam ederken elde edebileceğiniz uluslararası tanınırlığa sahip belgelerdir.

HND in Business, başta İngiltere ve ABD olmak üzere dünyada 500'den fazla seçkin üniversite, şirket ve kurum tarafından tanınmaktadır. HND in Business programını başarıyla tamamlayan öğrenciler, müfredatlarındaki ek derslere kabul ve başarı koşuluyla bu üniversitelerden ikinci bir lisans diploması alma şansına sahip olabilirler. TED Üniversitesi'nin teorik bilgiyi pratik becerilerle bütünleştirme misyonuna uygun olarak, İşletme alanında HND, problem çözme, ticari, bağımsız, kişilerarası ve iş alanlarında rekabetçi becerileri belgelendirmek için büyük bir fırsat sunmaktadır.

HNC ve HND in Business, doğrudan sektörel ihtiyaçlara göre tasarlanmıştır. Pearson tarafından, aşağıdaki meslek kuruluşlarının programın tasarımına katkıda bulunduğunu belirtilmektedir:

- The Chartered Institute of Personnel and Development (CIPD)

- The Chartered Institute of Procurement and Supply (CIPS)

- The Association of Chartered Certified Accountants (ACCA)

- The Chartered Institute of Management Accountants (CIMA)

- The Chartered Institute of Marketing (CIM)

- The Digital Marketing Institute (DMI)

Eğitim kalitesi ve öğrenci yetenekleri dünya çapında kabul görmektedir. Bu programla, öğrenciler kariyer yollarında başarılı olmak için çeşitli becerilerini geliştirirler. Birleşik Krallık'ın Regulated Qualifications Framework (RQF) başlıklı nitelikler klasmanına göre HNC dördüncü, HND ise beşinci seviye bir yeterliliktir. Seviye 4, öğrencilerin genel becerilere sahip olduğunu ve ana iş alanlarında bir dizi özel beceride yetkin olduklarını belgelerken, Seviye 5, öğrencilerin kişisel karar verme ve sorumluluk gerektiren uzmanlık alanlarında etkili bir şekilde performans gösterme becerisine sahip olduklarını onaylar. Seviye 6 ise bir üniversite diplomasıdır.

Eğitim süresinin uzamaması için, İşletme bölümü dışındaki bölümlerden öğrenciler, en geç beşinci dönemin başında başvuru yapmalıdır.  Bununla birlikte, TEDU BA müfredatı ile Pearson lisanslı HND in Business arasındaki yüksek örtüşme nedeniyle İşletme bölümü öğrencileri son sınıflarının başında başlayabilirler.

Yeterlilik seviyeleri hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki linki ziyaret edebilirsiniz:

https://www.gov.uk/what-different-qualification-levels-mean/list-of-qualification-levels

Başvuru: HNC/HND in Business programına başvurmak için lütfen adınızı, okuduğunuz bölümü, not ortalamanızla birlikte aldığınız dersleri veya CCR'nizi içeren bir e-postayı pearsonhn@tedu.edu.tr adresine gönderebilirsiniz.

Minimum GPA gereksinimi: 2.00 GPA.

HND ders listesi: https://ba.tedu.edu.tr/en/higher-nationals-diploma-hnd

HNC ders listesi: https://ba.tedu.edu.tr/en/higher-nationals-certificate-hnc

Ücretler: https://ba.tedu.edu.tr/en/further-information